
Nyhedsbrev – december 2023

Kære medlem af Aktive Ejere,
Traditionen tro, er december en hektisk måned for jer derude og her fra sekretariatet gør vi os umage med ikke at tage jeres kostbare tid, men en positiv julehilsen om det foregående år tænker vi går an.
Når der skal gøres status over 2023 kan Aktive Ejeres medlemmer endnu engang levere flotte og bemærkelsesværdige resultater. Disse afspejles i Aktive Ejeres nyudkommende aktivitetsrapport for 2022/2023. Vi kan blandt andet meddele, at beskæftigelsen i kapitalfondsejede virksomheder har oplevet en bemærkelsesværdig stigning, at der er forekommet en øget vækst i bruttoavancen hos vores medlemmers porteføljeselskaber og set imponerende stigninger på henholdsvis nettodriftsindtægter og ordinært resultat. I vores bestræbelser på at støtte vækst og innovation har vi fornøjelsen af at rapportere, at kapitalrejsningen for danske startups har nået nye højder og overstiger 6 mia. kroner i de første tre kvartaler af 2023. Resultaterne er dog ikke på niveau med jubelåret 2021, men der er præsteret fine og imponerende resultater som alle bidrager til, og hermed gør de sædvanlige sortseere og jammerkommoders dystre spådomme til skamme. Altså vel og mærke endnu engang, da de også i de foregående år var på banen med prognoser om tilbagegang for dansk økonomi.
Af og til føles det som om der blandt diverse offentlige aktører eksisterer et decideret ønske om tilbagegang og krav til politisk indgriben. Politiske pakker og saneringer fyger gennem offentligheden, men når der gøres status, har det været reglen, at der ikke var grundlag for kriseinitiativer. Der gik således tid med at sysle herom og man tog krisestemningen til sig uagtet at den økonomiske aktivitet havde det glimrende.
Regeringen tilrettelagde en fornuftig sanering af en Helligdag i krisens tegn, men kom på en hård opgave med at overbevise danskerne om krisens valør samtidig med, at der er fuld beskæftigelse og holdbarhedsmiliarderne strømmer ind i finansministerens kasse.
Hele 20 mia. kroner har regeringen fyret af her sidst på året til mere velfærdsservice, øgede forsvarsudgifter og sågar en skattereform. Og når man har 20 mia. at dele ud af, så er chancen for at de fleste bliver glade teoretisk set høj. At nettoresultatet er en forhøjelse af marginalskatten via en top-top-skat forekommer mildest talt ejendommeligt, ikke mindst set i lyset af, at skiftende regeringer siden Schlüter på anbefaling af OECD har bestræbt sig på at sænke højeste marginalskat. Og vi er stadig i gang med at gruble over, hvorfor i alverden at man hæver beskæftigelsesfradraget når der meldes fuld beskæftigelse. Men måske det hele bliver klart og indlysende når regeringen præsenterer sin længe ventede erhvervspakke efter nytår. Vi er i alt fald spændte som flitsbuer og håber så inderligt, at pakken vil indeholde fjernelsen af den sidste del af iværksætterskatten fsva, særskatten på unoterede aktieporteføljer under 10 procent. Det er et forslag i den billige afdeling, men glæden ved afskaffelsen vil være dyb og langvarig.
Som mange nok ved, har Aktive Ejere i en længere periode haft iværksætterudspillet på agendaen, og har i denne forbindelse været med til at oplyse aktører på Christiansborg om de forskellige udfordringer den nuværende lovgivning har for de danske iværksættere, samt deres muligheder for at etablere sig på markedet. At skabe bedre vilkår for de danske iværksættere er en proces som Aktive Ejere naturligvis fortsætter med at understøtte i det nye år. Selvom året har budt på udfordringer, ser vi frem til det kommende år med optimisme og entusiasme.
Tak for jeres engagement og dedikation i året, der gik. Vi ønsker jer alle en glædelig jul og ser frem til at fortsætte vores fælles rejse i det kommende år.
Med venlig hilsen
Henrik Sass Larsen og Peter Christensen.